حضور وزیر ارتباطات و فناوری کشور افغانستان در ایران

حرکت در جهت صادرات نرم افزار

مدتی است که سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در اقدامی مثبت و انگیزشی به سمت صادرات جلساتی را با وزرای کشورهای منطقه هماهنگ و از فعالان در حوزه CT  و ICT برای حضور  درر این جلسات دعوت به عمل می‌آورد. سازمان نظام صنفی تهران در این راستا کارگروهی متشکل از شرکت‌های فعال در این حوزه را تشکیل داده است که به ریاست آقای دکتر امامی در این کارگروه اقدام به تشکیل مقدمات لازم برای این جلسات و به طور کل موضوع صادرات نرم ‌افزار می‌باشند. البته صادرات و ارائه و فروش محصولات و خدمات نرم افزاری به سادگی فروش‌های داخلی نمی‌باشد و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که شرکت ساماننه‌های هوشمند نسل سوم با عضویت فعال در این کارگروه در حال تهیه مقدمات لازم برای این موضوع می‌باشد. در راستای جلسه دهم بهمن ماه که در ساعت ۸:۳۰ در محل صندوق توسعه و شکوفایی ریاست جمهوری برقرار گردید وزیر محترم فناوری اطلاعات کشور افغانستان در گروه‌های مختلف کاری مربوط به صنعت نرم افزار، سرفصل های کلی موضوع را دریافت کردند. این سرفصل ها شامل معرفی نرم افزارهای سازمانی در اولین ارائه بود که بخش قابل توجه و جذاب از این سرفصل شامل اتوماسیون اداری و مدیریت اسناد دیجیتال برای آقای وزیر بود. دولت افغانستان در حال حاضر متشکل از سازمان‌های است که سال‌ها درگیر جنگ و تنش بوده‌اند. این سازمان‌ها علاوه بر بهم‌ریختگی فرآیندهای کاری متاسفانه داده‌ها و اسناد گذشته خود را نیز به صورت مرتب و قابل دسترس در اختیار نداشته و بر اساس نیازمندی که مسئولین در کشور افغانستان احساس می‌کنند اولین گام باید رفتن به سمت راهکارهای مدیریت اسناد و بهتر از هر چیز ارائه یک اتوماسیون اداری تحت وب و سریع باشد.

جذابیت صادرات در افغانستان

با توجه به موضوع اشتراک هر دو ملت ایران و افغانستان در زبان فارسی و همچنین اشتراک در فرهنگ و مذهب تقریبا ارائه و معرفی یک بسته نرم افزاری در کشور افغانستان موضوع ساده‌تری نسبت به همین فرآیند در کشورهای دیگر می‌باشد. شرکت سامانه‌های هوشمند نسب سوم برای این موضوع راهکارهای پشتیبانی ویژه ای را نیز در نظر گرفته است که بر اساس تهیه بسته‌های کامل آموزشی بتواند محصولات اصلی خود را که بزرگترین آن اتوماسیون اداری تحت وب سیما نوین می‌باشد به کارفرمای مربوطه در کشور افغانستان ارائه دهد و همچنین این آمادگی وجود دارد که تحلیل‌های صورت گرفته در مراکز ایران را با توجه به نوع سازمان و زیر ساخت‌های موجود در افغانستان نیز پیاده‌سازی گردد و در این حوزه بتوانیم در رشد و توسعه کشور افغانستان موثر واقع شویم. قطعا تحلیل و تعیین نیازمندی‌های سازمان‌های کشور افغانستان توسط شرکت‌های نرم افزاری ایرانی با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از رقبای خارجی پیش خواهد رفت. البته صرف یک تحلیل و کاربردی بودن آن در سازمان‌ها نباید به موضوع نرم افزارهای ایرانی نگاه کرد. به عنوان مثال شرکت سامانه‌های هوشمند نسل سوم در محصول اتوماسیون اداری تحت وب سیما نوین خود داده‌های سازمانی با بیش از ۳۰ ترابایت حجم را به روش‌های نوین موجود در بانک اطلاعاتی و کلاسترینگ مدیریت می‌نماید. تجربه و چالش‌های برطرف شده در این زمینه نیز در طول زمان به دست آمده که هم اکنون می‌تواند در اختیار صنعت صادرات نیز قرار بگیرد. البته در این همایش از برندهای بزرگی در صنعت نرم افزار نام برده شد که همگی برای ما قابل احترام هستند و بع عنوان مثال محصولات بسیار ارزنده‌ای در زمینه‌های ERP، BI، BPMS ، ABC و … تولید و مهندسی معکوس کرده اند. این فرصت می‌تواند سکوی پرتابی برای بستر الکترونیک دولت افغانستان باشد تا در یک بازه نسبتا کوتاه به پیشرفت‌های  مهمی در صنعت نرم افزار دست یابند.

اتوماسیون اداری سیما نوین و سامانه حضور و غیاب

سامانه حضور و غیاب

یکی از مزیت‌های مهم اتوماسیون اداری سیما نوین اتصال آسان اتوماسیون و امکانات درون برنامه‌ای آن به سامانه‌های دیگر از طریق وب سرویس، رست فول و موارد مشابه می‌باشد. این مزیت موجب می‌گردد تا بسیاری از فرم‌ها در اتوماسیون ایجاد شده و کاربران برای پر کردن فرم مربوطه در صورت داشتن مجوز مجبور به سوییچ کردن بین سامانه‌ها نباشند. سامانه حضور و غیاب شاید به اندازه سامانه اتوماسیون اداری و به صورت روزانه توسط کاربران مورد بازدید قرار نگیرد ولی قطعا از سامانه‌های اصلی یک سازمان به حساب می‌آید. فرم‌هایی همچون ماموریت و مرخصی روزانه یا مرخصی استعلاجی مربوط به سامانه حضور و غیاب و داده‌های آنها در این سامانه ثبت می‌گردد. سوال اصلی در اینجا مطرح می‌گردد که آیا برای کاربران راه بهینه‌ای برای ارسال مرخصی وجود دارد؟ این راه حل به چند روش پیاده‌سازی می‌گردد؟ پاسخ این سوالات ایجاد فرم‌های مرخصی و ماموریت در سامانه اتوماسیون اداری می‌باشد که برای این منظور می‌توان از اتوماسیون اداری به صورت مستقل یا اینکه به واسطه حضور یک سامانه BPMS استفاده نمود.

ارسال اطلاعات از اتوماسیون اداری

با توجه به بهینه بودن تکمیل فرم‌های یک فرآیند در محیط یک سامانه و ترجیحا سامانه اتوماسیون اداری باید روال منطقی جهت ارتباط با داده‌های سامانه حضور و غیاب وجود داشته باشد. مرحله اول ارتباط بین دو سامانه است که در حال حاضر اتوماسیون اداری سیما نوین با توجه به تکنولوژی توسعه‌ای خود قابلیت اتصال به سامانه‌های حضور و غیاب فعال در کشور را داشته و تمامی وب سرویس‌ها برای این منظور تولید شده است. مرحله دوم تعداد فرم‌ها و اطلاعاتی است که باید بین دو سامانه اتوماسیون اداری و حضور و غیاب رد و بدل شود و محاسباتی که در حین این انتقال باید صورت گیرد. البته این ارتباط بین سامانه‌ای در شرکت سامانه‌های هوشمند نسل سوم چندین سال است که پیاده سازی شده است و اکنون با وجود سامانه واسط BPMS به روشی مدرن این قضیه بررسی می‌شود. ما قصد نداریم مسایل تکنیکال اتصال اتوماسیون اداری به حضور و غیاب را بررسی کنیم، بلکه صرفا منطق و عملکردی که در این فرآیند لحاظ می‌گردد برای ما اهمیت دارد. فرم‌های اتوماسیون اداری با توجه به دسترسی تعریف شده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. کاربران به عنوان مثال برای درخواست مرخصی فرم صدور مرخصی خود را فراخوانی می‌کنند و این فرم اطلاعات مربوط به مرخصی شامل تعداد روز یا سعت درخواستی به همراه تاریخ درخواست و فیلدهای لازم دیگر را گرفته و با زدن دکمه ارسال درخواست فرم از اتوماسیون اداری اطلاعات را به سامانه BPMS ارسال می‌کند. بعد از ارسال سامانه BPMS a شرایطی را که در فرآیند تعریف شده است بررسی می‌نماید، به عنوان مثال اینکه آیا فرد درخواست دهنده باقیمانده مرخصی برای استفاده دارد یا اینکه سقف ماهانه خود را پر کرده است و مواردی که ممکن است به عنوان قوانین سازمان در نظر گرفته شده باشد. بعد از چک کردن این موارد در صورتی که شرایط مرخصی اکی باشد اطلاعاتی باید برای اتوماسیون اداری و کارتابل مدیر مربوطه ارسال گردد که ایشان در صورت تایید مجددا داده‌هایی از اتوماسیون به سامانه مدیریت فرآیندها ارسال می‌گردد تا سامانه درخواست کم کردن مرخصی از مانده خرصی را برای سامانه حضور و غیاب ارسال نماید. این روال برای تمامی سامانه‌های حضور و غیاب ثابت می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به دستگاه‌های حضور و غیاب و سامانه تثبیت شده در سازمان خود نسبت به توسعه امکانات نرم‌افزاری و یکپارچه‌سازی آنها با اتوماسیون اداری سیما نوین اقدام نمایید.