اتوماسیون اداری

بونیتا، مدیریت فرآیند در صنایع

صنایع معمولا از به روزترین واحد‌های فعال اقتصادی در کشور به حساب می‌آیند و مدیریت در بخش صنعت همواره سعی دارد مشکلات و پیچیدگی‌های کاری خود را با تکنولوژی روز حل نماید و یکی از این تکنولوژی‌ها استفاده از سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار می‌باشد. در بخش‌های دولتی معمولا صنایع با یک زیرساخت و اندازه مشخصی از ابتدا فعالیت خود را آغاز می‌کنند. این مجموعه‌ها که معمولا مجموعه‌های بزرگ صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند با تحلیل مشخص و هدف ندایی تولید در بازه زمانی نخست به سیستم‌های مورد نیاز مجهز می‌شوند. تجهیز صنایع به سیستم‌های متنوع در ابتدای کار معمولا با دید فرآیندی انجام نمی‌پذیرد و در مراحل بعدی کار به همراه تولید و توسعه محصولات و خدمات بر اساس نیازهای مدیران در گزارشات مختلف موضوع BPM در آنها مطرح می‌گردد. حال اینکه این BPM در ارتباط با کدام زیر سیستم‌ها باید اجرا گردد و به چه صورت پیاده سازی شود موضوعی است که ذهن مدیران آی تی را در مرحله تصمیم‌گیری شدیدا مشغول می‌کند. در اولین گام باید سیستمی برای پیاده‌سازی BPM مورد استفاده قرار گیرد که پشتیبانی آن به راحتی صورت پذیرد و دانش استفاده از آن قابل انتقال به کارشناسان داخل سازمان باشد. البته داخلی شدن موضوع دانش نرم‌افزار BPMS یه دغدغه همگانی است و صرفا ارتباطی به صنعت ندارد اما در صنایع بزرگ معمولا تنوع در گزارشات بیشتر از سازمان‌های دیگر مشاهده می‌شود. بارها تجربه استقرار و توسعه ناموفق سیستم‌های جامع ERP در صنایع بزرگ دیده شده است. پس دغدغه بعدی برای انتخاب BPM موفقیت آن در اجراست. اما Bonita که محصول شرکت BonitaSoft از فرانسه می‌باشد یک BPMS با سطح کدنویسی پایین است که به راحتی بسیاری از سرویس‌ها را به صورت آماده در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد. شما در واحدهای صنعتی بزرگ ممکن است از واحد تحقیق و توسعه تا واحد طراحی و مهندسی و سپس تولید و انبار و … فرم‌های متعددی را داشته باشید که هر کدام از این فرم‌ها با توجه به یکی از نیازمندی‌های موچود در زمان لازم تکمیل و در سیستم جاری می‌شوند. البته جاری شدن هر کدام از فرم‌ها و ثبت اطلاعات در آنها می‌تواند در یک سامانه جداگانه انجام پذیرد و انتخاب یک سیستم BPMS که توانایی ارتباط با همه سامانه‌ها را داشته باشد بسیار مهم است. سیستم مدیریت فرآیند بونیتا در اولین نگاه تحلیلی دارای انعطاف پذیری بالا برای برقراری انواع ارتباطات با سامانه‌ها می‌باشد

برقراری ارتباط با روش‌های مختلف برای بخش صنایع بزرگ خوب است اما کافی نیست. مدیران در بخش‌های صنایع گزارشات تحلیلی از سیستم و فرم‌های جاری را در حداقل زمان ممکن می‌خواهند. شما در یک سازمان خدماتی دولتی تکریم ارباب رجوع را با ارائه با کیفیت خدمات به مرحله ظهور می‌رسانید اما در بخش صنایع مستقیما با مباحث فروش و توجیهات اقتصادی روبرو هستید. بنابراین پیاده‌سازی یک فرآیند باید در یک بازه زمانی قابل قبول انجام پذیرد تا تاثیر مثبت آن سریع‌تر مشخص گردد. بونیتا به دلیل مجهز بودن به یک محیط ویژوال و کاملا مستقل از کد این قابلیت را دارد که تولید یک فرآیند را در مطحله طراحی به سرعت انجام داده و خروجی آن را بتوانید در کمترین زمان ممکن مشاهده نمایید. البته برای فرآیندهای پیچیده ممکن است شما نیاز به عملیات کدنویسی هم داشته باشید که ساختار بونیتا به شما این اجازه را خواهد داد به صورت کاملا شی‌گراء عمل نموده و در کلاس‌های مشترک کدهای از قبل نوشته شده را بارها استفاده نمایید. هم اکنون بسیاری از این ارتباطات در شرکت سامانه‌های هوشمند نسل سوم نوشته و توسعه داده است که کافی است فرآیند مورد تحلیل و طراحی قرار گیرد و ارتبطات آن در کمترین زمان ممکن صورت گیرد. البته این قابلیت یکی دیگر از منافع سازمان‌های صنعتی را نیز فراهم می‌کند که موضوع هزینه‌های پیاده‌سازی است. بونیتا یک سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار با هزینه‌ای بسیار مناسب برای تمامی سازمان‌ها است. یکی از مشکلات بزرگی که سازمان‌ها در پیاده سازی ERP به آن برخورد می‌کردند بحث هزینه‌ها بود که با توجه به توسعه و یکپارچه‌سازی تمامی فرآیندها می‌بایست یک تحلیل بسیار پیچیده و گاها غیرممکن را در اختیار یک تیم تولید برنامه‌نویسی قرار می‌دادند و در نتیجه بعد از گذشت زمان و هزینه بسیار بالا پروژه با شکست روبرو می‌شد. در نهایت برای رفع موضوع جزیره‌ای بودن سامانه‌ها در بخش صنایع باید راه‌حل کارآمدی را ارائه کنیم.

شرکت بونیتا توانسته است با اجرای توانمند فرآیندها اعتماد برندهای بزرگ را به خود جلب نماید که در این راستا صنایع بزرگ مانند شرکت سیسکو، شرکت سونی، سویس کام، توتال و … در لیست مشتریان شرکت بونیتا قرار گرفته‌اند. البته باز هم تاکید می‌کنیم که تمامی سیستم‌های نرم‌افزاری هر چقدر هم که کامل و جامع باشند باید در یک روال استقرار مناسب به همراه تحلیل سازمانی به ویژه در بخش صنایع قرار گیرند تا رضایت سازمان به دست آید. نرم‌افزار بونیتا قابلیت بسیار بالایی در ساخت فرم‌های فارسی دارد. این قابلیت در بخش پیاده‌سازی فرآیندها به شما کمک می‌کند تا موضوع فرم‌های مورد نیاز خود را در نهایت توسط بونیتا طراحی کرده و برای فرم‌های جدید الزاما تغییراتی را در سامانه‌های قبلی خود نداشته باشید. قطعا ایجاد فرم‌های جدید در بونیتا هزینه پایین‌تری نسبت به ایجاد فرم در سامانه‌های قبلی خواهد داشت و این موضوع با فرض قابل توسعه بودن سامانه‌ها در نظر گرفته می‌شود. در حالی کهه سامانه‌های قبلی این قابلیت را نداشته باشند این یک امتیاز ویژه در بونیتا می‌باشد که اختیارات طراحی فرم را در اختیار تیم تولید قرار خواهد داد.

در بخش مدیریت فرآیندها این موضوع چالش بزرگتری محسوب می‌شود و شرکت سامانه‌های هوشمند نسل سوم با توجه به رزومه موفق خو در این زمینه و تخصیص یه گروه فنی صرفا برای پروژه‌های مدیریت فرآیند کسب و کار آمادگی لازم را برای ارائه تحلیل‌ و پیاده‌سازی فرآیندهای مورد نیاز صنایع اعلام می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *